Jdi na obsah Jdi na menu
 

Paravýsadek Zarevo - východ

Vzhledem k tomu, že se naše působnost rozšířila i na konec druhé světové války, rozhodli se naši členové kromě působení na pražských barikádách v četnických uniformách i ztvárnit oddíl zvláštího určení Zarevo.

Dne 20. února 2016 jsme byli pozváni kolegy z Hraničářského pluku 19 na pochod po stopách partyzánských výsadků v okolí Fryšavy pod Žákovou horou. Po příjezdu na místo nás přivítala krásně zasněžená vesnice. Po setkání s ostatními proběhla dokumentace lyžařského výcviku na dobových lyžích a následoval pietní akt na místním hřbitově. 9. května 1945 zde proběhla přestřelka partyzánů z oddílu Zarevo spolu s partyzány s ustupující jednotkou divize Totenkopf. Po dvouhodinovém boji bylo mnoho mrtvých na obou stranách a spojenecké padlé připomíná právě pomník na fryšavském hřbitově.

Naše část oddílu vyrazila jako předzvědná hlídka, která obsadila východní část lesů nad obcí v oblasti Fryšavských hájenek. Poté se vydala směrem k setkání se západní skupinou. Bohužel špatným odbočením ke spojení obou skupin nedošlo. Přesto jsme udělali pěkný výlet v partyzánském po okolí vesnice. Na počest opravdu povedené akce jsme zvolili jako název naší "partyzánské skupiny" jméno Zarevo - východ.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář