Jdi na obsah Jdi na menu
 

Kříž stržm. Josefa Macourka

U příležitosti vzniku našeho Občanského sdružení jsme se rozhodli uskutečnit nějakou akci, která by tuto událost náležitě oslavila. Bylo rozhodnuto pořídit a vztyčit kříž na místě kde byl zavražděn stržm. Josef Macourek.

Josef Macourek sloužil na četnické stanici v Brně - Žabovřeskách a dne 22. září 1918 šel obchůzkou kolem řeky Svratky. Kousek za Komínem proti němu šli dva muži. Strážmistr je vyzval aby se legitimovali. Muži ovšem udali falešná jména načež v jednom z nich Macourek poznal již delší dobu hlednaného Leopolda Pauzra, vojenského zběha a vyzval ho aby ho následoval na četnickou stanici. Pauzr však vytrhl bodák co nosil stále u sebe a četníka bodl. Na jeho těle se následně našlo 27 bodných ran. Spolu s kolegou pak mrtvého hodili do řeky. Tělo bylo nalezeno následující den u splavu v Komíně. Vraha se podařilo dopadnout až po čase v souvislosti s jinou trestnou činností. Leopold Pauzer byl odsouzen na doživotí a ve věku 40 let zemřel v ústavu pro choromyslné.

Jelikož v místě činu nebyla žádná připomínka skonu četníka vybrali jsme místo u řeky, v přibližném místě kde byl četník do Svratky vhozen. Po sbírce mezi členy byl vyroben kolegou Pekárkem kříž a ten osazen tabulkou s vylíčením činu. 13. září 2013 byl kříž vztyčen za účasti celé četnické stanice.

 

Náhledy fotografií ze složky Kříž stržm. Josefa Macourka